TR EN

Bursa Mehterhanesi

1326 yılında Bursa'nın fethi ile kurulan Bursa Mehterhanesi 1826 yılında Yeniçeriliğin kaldırılışıyla beraber kapatılmıştır.

Bursa Mehterhanesi beş yüz yıl şanla şerefle önemli görevler yapmıştır, bilhassa İstanbul'un fethinde, devletin imparatorluğa geçiş sürecinde katkısı çok büyüktür.

Cumhuriyet döneminde ilk olarak Bursa da Mehter Takımının kurulması; 1963 yılında Muharip Gaziler Cemiyeti Bursa Şubesi Başkanı Sayın Em.General Ömer Sürel'in önderliğinde gerçekleştirilmiştir. Fakat bu oluşum fazla ömürlü olamamıştır.

Son olarak 1991 tarihinde Bursa'da sanayici ve iş adamlarının desteği ile BUR-HOY Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği kurularak Bursa Mehter Takımı yeniden teşkilatlandı.

Halen Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde bulunan Mehterhanede faaliyetine devam eden Bursa Mehter takımı ilk olarak 1992 Cumhuriyet Bayramı törenlerine iştirak ederek tekrar Bursalıların huzuruna çıktı.

Büyük saygı ve sevgi ile karşılanan Mehtere bir çok yerlerden davetler geliyor ve Mehterin asaletine ters düşmeyecek davetler kabul edilerek iştirak ediliyor.

Bursa Mehterhanesinde çalışmalar Mehter musikisi ve repartuar hocası Sezgin Kırmızıgül,Nurettin Göçmen ve Ruşen Tutar ile
Emir-i Alem Rüştü Bayraktar , Mehmet İçer ve Kemal Başan tarafından yapılmaktadır.